– Efter det här är jag ganska säker på att vi kommer att få en förfrågan. Sedan är det upp till ägaren att fundera över plus och minus för hästens bästa och ta ett beslut hur han vill göra, sa tränaren Stefan Pettersson.
Han jublade förstås över andraplatsen i lördagens finländska storlopp Finlandia Ajo på Vermobanan utanför Helsingfors och 400 000 kronor i insprungna prispengar. Men det kunde ha blivit seger – och mer än dubbelt så mycket pengar.
Efter 1 609 meter var till slut franske favoriten Univers de Pan knappt före i mål.
– Vi var jävligt nära att lyckas fullt ut, men det var en jättebra insats. Tyvärr kom vi loss lite för sent, sa Pettersson, som den här gången såg Claes Svensson sitta i sulkyn bakom stjärnhästen.
Univers de Pans tränare och kusk Philippe Daugeard har tidigare uttalat sig att en start i Elitloppet inte är aktuellt i år. Däremot talar en hel del för att Oasis Bi nu kommer att finnas med på den stora travfesten på Solvalla om två veckor.
– Det börjar bli bråttom och jag räknar med ett besked i nästa vecka. Fantastiskt kul att hästen fick visa att den kan hävda sig i världseliten, sa Pettersson.
Svenske Sanity slutade fyra.