Proffset kommer hem till SM

Efter slutspelen i Kanada och Israel kommer Christopher Vang nu hem till Linköping och spelar för LSF i SM-veckan när beachpolon avgörs.

Proffset Christopher Vang kommer hem till Linköping och spelar för LSF i beachpolo-SM under SM-veckan i Malmö.

Proffset Christopher Vang kommer hem till Linköping och spelar för LSF i beachpolo-SM under SM-veckan i Malmö.

Foto: Jens Bollius

VATTENPOLO2019-06-05 14:11

– Linköping är regerande mästare. Eftersom klubben går igenom ett generationsskifte så kommer truppen förmodligen vara kraftigt föryngrat med stöd av några av oss äldre spelare som tycker det är kul med SM-veckan. Ambitionen i år för killarna kommer att vara främst att ge dem möjligheten till mycket spel mot seniorer där vi hoppas att dom ska ta för sig och våga utmana. Resultatet blir inte så viktigt i år men självklart ska vi gå in för att vinna så mycket som det bara går och försvara guldet.

Christopher Vang fortsätter:

– Tjejerna kommer att ha två lag med och på dom ligger det nog lite mer press i och med truppen dom har. Där hoppas vi att man kan vara med och kriga mot alla lag om seger och ta sig hela vägen. Det vore kul eftersom damlaget hamnat något i skymundan efter att vi haft ett lag som vann tre raka SM-guld och var ute och spelade i Europa. Nu är det ett nytt ungt gäng som ser lovande ut och med stöd från några äldre duktiga spelare kan man nog bli farliga.

SM-veckan är i Malmö slutet av juni.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!