I början av året släpptes de första tomterna i det nya bostadsområdet Grebo Norrby. Med en intresselista på 314 personer initialt såg det ut att bli en snabb affär av de 39 tomterna som byggts i den första omgången. Och efter att ett 40-tal spekulanter varit på visning i januari hade sju tomter sålts i mitten på mars.
Men sedan dess har det gått trögt. Totalt har nu nio tomter sålts i Grebo Norrby, där kommunen räknar med att försäljningen av hustomterna helt ska finansiera projektet. Det betyder att kommunen i dag har lånat de pengar som använts för inköp av mark och uppbyggnad av vägnät, vatten och avlopp i kvarteret.
Att försäljningen inte gått lika bra som förväntat gör projektet tolv miljoner dyrare i räntekostnader än budgeterat.
Klas Liljestrand är kommunens projektledare för Grebo Norrby.
– Personligen är jag besviken, vi hade hoppats på fler sålda tomter. Vad vi fått till oss drabbar det inte bara Norrby utan även projekt i grannkommunerna. Det är en trög fastighetsmarknad just nu, framförallt för nyproduktion. Men det är klart att det är tråkigt och får en följd att vi får ligga ute med pengar längre.
Förhoppningen var att sälja mellan 15-20 tomter under det första året.
– Helt kört är det ju inte, men det har gått trögt.
Än så länge kan ränteökningen på närmare tolv miljoner finansieras av kommunen. Det finns pengar att ta ur potten för oförutsedda händelser och från besparingar som uppstått när man byggde upp området.
Hur mycket pengar finns det i potten?
– Den är på runt 13-15 miljoner utan att ha siffran framför mig, men den är knappt utnyttjad än, säger Klas Liljestrand.
För att möta den efterfrågan som finns väljer nu kommunstyrelsen att godkänna att vissa av tomterna ritas om. Där det tidigare varit planerat för radhus i flera våningar kommer det istället att säljas enplansvillor.
– Det finns äldre i Grebo som vill flytta till en bostad utan trappor, så vi tror att de nya ritningarna kan motsvara deras förväntningar, säger Klas Liljestrand.
Kommunens prognos framåt är fortfarande att projektet blir självfinansierat, men med "stor osäkerhet" skriver de i sin senaste rapport.
– Jag vågar inte riktigt sia om framtiden, men om jag hade fått drömma helt fritt så hade det ju varit utsålt nu.
Huruvida etapp två, där kommunen förbereder för ytterligare tomter, kommer dra igång eller ej, är inte beslutat politiskt ännu. Där ska först en detaljplan godkännas.