Hovrätten dömer 20-åring för mord

Den 20-årige mannen misshandlade en 51-årig man till döds. Nu har hovrätten dömt 20-åringen för mord.

Polisens tekniker säkrade spår på brottsplatsen i Ödeshög.

Polisens tekniker säkrade spår på brottsplatsen i Ödeshög.

Foto: Johnny Gustavsson

Ödeshög2019-03-18 09:30

Vid 19.30-tiden den 18 april förra året fick polisen larm om att det pågick ett våldsamt bråk i en lägenhet i centrala Ödeshög. Flera polispatruller skickades till platsen.

En 51-årig man hade fått så allvarliga skador i huvudet att han dog på platsen. Dessutom hittades en skadad man i lägenheten. Mannen hade tillfälligt förlorat medvetandet efter att ha misshandlats med ett glas.

Polisen lyckades tämligen snabbt gripa en misstänkt gärningsman – en man som vid gripandet var 19 år men som nu har hunnit fylla 20 år. Han greps i anslutning till brottsplatsen.

I januari i år dömde Linköpings tingsrätt 20-åringen för mord och grov misshandel. Straffet blev fängelse i tio år. 20-åringen hävdade under rättegången att han hade befunnit sig i en nödvärnssituation och att han därför borde frikännas. Han valde därför att överklaga tingsrättens dom.

Göta hovrätt delar dock tingsrättens bedömning att 20-åringen gjort sig skyldig till mord. Hovrätten skriver att misshandeln av den helt försvarslöse 51-åringen pågick i åtskilliga minuter – kanske så länge som tio till femton minuter. 20-åringen utövade "ett besinningslöst våld" mot 51-åringens huvud och ansikte. Att 20-åringen var utsatt för en viss provokation är inte en tillräckligt förmildrande omständighet för att han ska dömas för dråp, skriver en enig hovrätt.

Hovrätten delar tingsrättens uppfattning att 20-åringen ska dömas till fängelse i tio år. Att straffet inte blev strängare motiverar hovrätten med att gärningsmannen endast var 19 år gammal när brottet begicks.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om