LÄS MER: "Jag fick en klubba kasta på mig"
LÄS MER: Klart: Stjärnan återvänder till LFC
LÄS MER: Krönika: "Det här visar att LFC menar allvar"
År 2017 anslöt Lina Hurtig till Linköpings FC från Umeå och nu står det klart att hon kommer att spela för klubben i ytterligare två år. Efter sin knäskada är hon tillbaka i både LFC och landslaget – med siktet inställt på VM i Frankrike nästa sommar.
– Jag är glad över att ha förlängt mitt kontrakt. Jag trivs väldigt bra i klubben och ser fram emot fortsatt samarbete där vi tillsammans kan ta oss till toppen igen, säger Hurtig i ett pressmeddelande.
Även backen Lisa Lantz, som kom till LFC från Umeå förra säsongen, förlänger kontraktet med två år.
– Trots olika motgångar under denna säsong har vi bevisat att något är på gång. LFC har bevisat att de vill upp i toppen igen och jag vill vara med och bidra på den resan, säger Lantz.
Tränaren Olof Unogård är nöjd med att ha lyckats behålla de två spelarna i klubben.
– Lantz har utvecklats till en stabil allsvensk back och en tydlig ledare i laget och Hurtig är en av Sveriges absolut bästa forwards. Båda spelarna bidrar med en rutin och professionalitet som höjer nivån på såväl träning som matcher. Jag ser fram emot att jaga nya framgångar för LFC tillsammans med båda två, säger Unogård.